Rejsy wycieczkowe

Wakacje z niemowlakiem? A dlaczego nie? Ważne, aby się do takiej podróży odpowiednio przygotować.

Zwykle za naszego maluszka do lat 2 nie płacimy – tylko za ubezpieczenie, warto więc skorzystać szczególnie w myśl zasady „jeśli rodzice szczęśliwi i wypoczęci to i dziecko również”.
Wybierajmy jednak bardziej „bezpieczne” kraje, aby wakacje były komfortowe i najmniej stresujące. Zdecydowanie odrzućmy miejsca, w których wymagane bądź zalecane są szczepienia jak np.: Tanzania (Zanzibar) czy Kenia. Z egzotycznych miejsc zdecydowanie polecamy rajską Dominikanę, Meksyk, Wyspy Zielonego Przylądka oraz Malediwy. Kraje europejskie również cieszą się dużą popularnością. W hiszpańskich klimatach : Majorka, Wyspy Kanaryjskie, ewentualnie Grecja.
Sprawdzajmy opinie poszczególnych resortów, można skorzystać z portali holidaycheck.pl, tripadvisor.com. Z przyjemnością pomożemy w doborze odpowiedniego obiektu.

Kiedy wybieramy się w dłuższą podróż na wakacje z naszym dzieckiem pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim dziecko musi mieć ważny paszport co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wakacji.
Postarajmy się na odprawie poprosić o pierwsze miejsca w samolocie, zaraz za ścianką jest bowiem więcej miejsca, można rozłożyć kocyk i pobawić się z dzieckiem.
Wózek składany nie jest liczony jako dodatkowy bagaż – przewóz jest bezpłatny – zatem idąc do samolotu zostawiamy tuż przed wejściem do maszyny złożony już wózek, zabierany jest przez obsługę lotniska – odbieramy go po przylocie wraz z innymi bagażami głównymi.

W celu umilenia długiego lotu nam, dziecku i pasażerom zalecamy przygotować bagaż podręczny dla maluszka, w którym znajdziemy tzw „czasoumilacze” jak zabawki, gry, kolorowanki, książeczki czy sprzęt do odtwarzania bajek. Można również zapakować chrupki, soczki i inne przekąski, które znów zajmą trochę czasu podczas podróży.
Polecamy przygotować kilka lizaków, które w momencie startu i lądowania samolotu zniwelują skutki zatkania i bólu ucha, odwrócą również uwagę od hałasu czy ewentualnego strachu przed różnego rodzaju dźwiękami czy ruchem samolotu.

Warto zabrać ze sobą również pieluchy, które w większości krajów oraz resortów są dostępne. Niemniej ceny zakupu na miejscu są zwykle wyższe niż w Polsce. Polecamy również zabrać pieluchy do pływania – swimmersy.
Kilka dni przed podróżą zalecamy podawać dziecku leki osłonowe dostępne bez recepty oraz podczas pobytu – szczególnie w krajach, gdzie flora bakteryjna jest zdecydowanie inna niż u nas : Egipt, Tunezja, Turcja czy Sri Lanka.

Ważne są też kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem – należy ich używać nawet kiedy słońce schowane jest za chmurą. Dzięki temu dziecko uniknie poparzenia słonecznego.
W egzotycznych miejscach nie myjmy dziecku zębów wodą z kranu, tylko wodą mineralną bądź ze specjalnych butelek, które zwykle stoją w łazience.

Unikajmy podawania dziecku nieumytych owoców zakupionych na miejscowych straganach.
Nie pozwólmy pić dziecku wody z basenu – starajmy się przynajmniej kontrolować sytuację.
Podawajmy dużo płynów – najlepiej wody mineralnej.
W pokoju nie włączajmy klimatyzacji podczas snu dziecka, najlepiej włączyć ją zaraz po wyjściu z hotelu – wtedy pokój się schłodzi, a po powrocie przyjemnie się będzie spało.
Wakacje z maluchem są wspaniałe – polecamy!